foto Driversweb.cz

Festival rychlosti v Goodwoodu 2012

Datum článku: 29.6.2012 | Autor textu: Newbie

Nebyl by správný nadšenec do aut, kdo ještě neslyšel o Goodwood Festival of Speed, který je každoročně jedním z největších svátků motoristického světa. Centrem dění jsou pozemky patřící k sídlu Goodwood v západním Sussexu na jihu Anglie. A právě dnes, v pátek 29. června 2012, se brány tohoto festivalu otevírají již podvacáté.

Historický odkaz se datuje až k roku 1936, kdy zde richmondští vévodové uspořádali na svém panství soukromý závod do vrchu pro místní Lancia klub. Jasným vítězem se stal Freddie March, 9. vévoda Richmondský. Právě tato událost inspirovala jeho vnuka Earla of Marche, aby v roce 1993 uspořádal vzrušující festival rychlosti spojený se závodem do vrchu na pozemcích rodinného panství. Již první ročník navštívilo přes 25 000 diváků a s přibývajícími lety se toto číslo rok od roku zvyšovalo až na 150 000 návštěvníků v posledních letech. Jak by také ne. Hlavní závod do vrchu se časem rozšířil o lesní rallyovou rychlostní zkoušku a nespočet doprovodných akcí jako concourse d'elegance a další. Festival získal v průběhu let takové jméno, že bylo vydáno prohlášení, že se nikdy nebude krýt se čtyřiadvacetihodinovkou v Le Mans nebo se závodem formule 1. Na návštěvu letošního ročníku už je bohužel pro většinu z nás pozdě. Můžeme si však o akci říct něco víc a těšit se na tisíce fotek a stovky videí, které každoročně průběh festivalu dokumentují.

Již včera proběhla doprovodná akce festivalu rychlosti „Moving Motor Show“, která nahrazuje britskou mezinárodní motor show. Jedná se v podstatě o autosalon, kde vystavují výrobci své novinky a stávající modely. Na rozdíl od běžných autosalonů se zde divák pokochá nejen statickými pohledy na naleštěné vozy, ale má možnost většinu z nich vidět i v pohybu. Za volanty automobilů se předvádí různé celebrity jako například Jenson Button, Lewis Hamilton nebo živoucí legenda Sir Stirling Moss a mnoho dalších. Svézt se mohou i ti šťastnější z obyčejných smrtelníků, kteří byli pozváni na testovací jízdu samotnými výrobci.

Dnes zahájená akce s názvem „Festival of Speed“ pokračuje do neděle a z programu přímo odkapává vysokooktanový benzin. Pořadatelé slibují paddocky a výstavní plochy přetékající vozy, díky kterým dáte za pravdu existenci Pavlovova reflexu. Mnoho exponátů bude možno získat během aukcí, které jsou velkým lákadlem celého víkendu, do osobního vlastnictví.

Na trati slavného závodu do vrchu se utkají nejrůznější sportovní a závodní vozy a motocykly, za jejichž volanty a řídítka usednou ti nejlepší z nejlepších. Rekordní čas s hodnotou 41,6 sekundy drží již od roku 1999 Nick Heidfeld s monopostem formule 1 McLaren MP4/13. Jeho průměrná rychlost byla na 1,86 km dlouhé, úzké trati s devíti zatáčkami, lemované diváky, více než 160 km/h. I z toho důvodu se od stejného roku z bezpečnostních důvodů vozům F1 oficiálně neměří při tomto závodě čas. To ovšem nezabránilo Heikki Kovalainenovi v roce 2006 stanovit s F1 Renault R25 neoficiální rekordní čas pod 40 sekund.

Ani rallyoví fanoušci nepřijdou zkrátka díky dva a půl kilometru dlouhé šotolinové Forrest Rally Stage, na jejíž stavbě se podílel Hannu Mikkola. Ta je do programu zahrnuta od roku 2005. Každý rok se této RZ zúčastní kolem 50 rallyových speciálů ze současnosti i minulosti. I zde najdeme úctyhodný seznam velkých závodních jmen jako Sebastien Loeb, Petter Solberg nebo Juho Hänninen.

Pro absolutní dovršení automobilové nirvány je zde ještě Michelin Supercar Run. Jak už název napovídá, jedná se o rychlostní jízdu supersportů na trati závodu do vrchu.

Že není Goodwood Festival of Speed jen o autech, ale i o slavných osobnostech automobilové historie a současnosti, svědčí soupiska jezdců, kteří se zde představí. Jména jako Dereck Bell, Emerson Fittipaldi, Jacky Ickx, Juha Kankkunen a mnoho dalších, kteří vám nehledě na sexuální orientaci dokážou rozbušit srdce. Však se přesvědčte sami kliknutím na tento odkaz, kde se dokonce dozvíte, s čím kdo bude jezdit.

Troufám si tvrdit, že to bude nesmírně vzrušující podívaná. Vše korunuje bohatý doprovodný program, ve kterém se předvedou nejrůznější motoristické disciplíny od driftu přes off-roadové řádění až po trialové motorky. Máte-li rádi formuli 1, šest týmů letos potvrdilo účast. A překvapení na konec? Škoda má v Goodwoodu nastěhován svůj „Citihenge“.

Pokud se vám nechce čekat na obrazový materiál z letošního ročníku, projeďte internet a zjistěte, jak vše probíhalo v minulých letech (například zde http://youtu.be/mYxjVvvkCok , http://youtu.be/fZlM1ygXGhI , http://youtu.be/WdFf6GhUtWs , http://youtu.be/OcFXUfp34W8). Také už se vidíte za rok přímo v centru dění, jak pobíháte jako malí smrkáči s přihlouplým úsměvem mezi všemi akcemi a exponáty a vaše petrolheadská duše si mlaská blahem?

Pavel Kubička

 

 

Líbí se vám tento článek? Nebo jste pobouřeni? Napište nám vás názor dolů do diskuze pod článkem.

Máte pocit, že byste to uměli taky? A třeba ještě lépe? Milujete auta a vše kolem a máte světu co říci? Rádi vám dáme prostor! Přihlašte se do našeho konkurzu a ukažte, co umíte! Klikejte zde.

 

Galerie

Komentáře