foto Driversweb.cz

LA Autoshow design challenge – souboj začíná

Datum článku: 3.11.2011 | Autor textu: Martin Jánský

"Nová Hollywoodská automobilová hvězda" – takové bylo zadání designérské soutěže pro autosalon v LA, jenž začne již za dva týdny. Jak se s ním popasovali designéři Mercedesu, Subaru, Hondy, Hyudaie, Maybachu a Smartu?

Každoroční designová soutěž konající se při autosalonu v LA má velmi volné a inspirující téma a šest značek, které si myslí, že ho zvládly nejlépe. Kouzelné je, jak je každý koncept naprosto jiný než ty ostatní. Soudit je bude Jay Shuster, umělecký ředitel Pixar Animation Studios, a jeden člen týmu stojícího za filmy Cars a Cars 2. Který se ale líbí nejvíc vám?

Pordobnosti o soutěži a o soutěžících konceptech naleznete ZDE.

Mercedes-Benz

Stříbrnými šípy inspirovaný futuristický sporťák má něco, co tvůrce nazývá "diagonálně konfigurovaný válcový pohon pro všesměrné manévrování". Celý film by pak byl patrně o tom, jak James May vysvětluje a rovnicemi popisuje, jak ta věc funguje. Ale nás spíš zajímá to, jak zábavné je jezdi bokem všemi čtyřmi "koly" i při parkování nebo přejíždění z pruhu do pruhu.

 

Smart

Až v Hollywoodu natočí první film o dramatičnosti městského parkování, bude tenhle Smart první volbou. Díky prosklení máte dokonalý výhled všemi směry, kola jsou otočná a mají v sobě impulzní plochy a vakuové pohárky, díky nimž může i levitovat nebo lézt po rovných stěnách. Co takhle jiný film, kdy přerostlý, rozběsněný Smart unese ve své prosklené náruči křičící hlavní hrdinku, vyšplhá s ní na mrakodrap, odkud se ho budou snažit sestřelit X-Wingy nebo Tie Fightery? Mohlo by se to jmenovat Smart-Kong-Wars...

 

Subaru

Tento děj vymyslelo přímo Subaru: Země se za 200 let přestane otáčet, svět se rozdělí na Dennísféru a Nočnísféru. Lidstvo živoří na Nočnísféře, a přestože mají energetický zdroj, který zásobuje jejich Megacity, lidstvo pomalu ale jistě upadá. Tým čtyř dobrodruhů byl vybrán, aby zachránil planetu a osud celého lidstva. Na cestu se ve svém voze, jenž byl navržen tak, aby se vypořádal se silným elektromagnetickým polem, chemickými disbalancemi, spalujícím žárem a zuřícími bouřemi Dennísféry, vydávají Alcyon, řidič, Merope, mechanik, Maia, navigátorka, a Pleiades, jejich... magická kočka?! Tak to bude filmový trhák...

 

Maybach

Popelka by už nemohla cestovat ve větším pohodlí. Dílo Maybachu překvapivě nepřipomíná dýni, raději se inspirovalo klasickým kočárem Berline, ale koně ani volant nehledejte, je ovládán satelitně z "Virtuálního šoférského centra Maybachu". Uvnitř pak najdete jednu královskou pohovku a proti ní dvě samostatné sedačky, uvnitř i venku jsou pak použité "dlouhodobě udržitelné materiály", jako například... dřevo. Celý koncept má stylové racčí dveře, se kterými zabodujete u kteréhokoliv dvora, a skla se snadno zneprůhlední, aby princ neviděl vaši tvář, až budete předčasně prchat z plesu. Tlusté koberce taky zajistí, aby vám nebylo chladno ani s jednou nohou naboso...

 

Honda

Koně jsou už přežitek, podle Hondy i ve westernech. Proto je nahradí touhle... věcí. Jmenuje se IH, Intelligent Horse (Inteligentní kůň). IH prý "kombinuje charakter i jednoduchost koně s nejnovějšími strukturálními, bezpečnostními a technologickými inovacemi". Ha! My si už také mysleli, že kůň by měl být znovu vynalezen. Konečně se ale dozvíme, jestli je John Wayne opravdový frajer a umí i driftovat.

 

Hyundai

Znovu ocitujeme z děje, jenž vymyslel Hyundai, protože je prostě neopakovatelný: "Hraběnka Elena se v roce 1829 upírským rodičům. Díky jejím supercitlivým lidským smyslům a schopnosti cestovat v noci (fakt to tam takhle je) se z ní za druhé světové války stane sovětská špionka. Po válce byla vyslána na misi zastavit negativní efekty komunismu ve světě..." Není to kouzelné? Upíří hraběnka Elena zasela do srdce komunistického Českoslovenka neklid, čímž zažehla sametovou revoluci, a to celé v MPV od Hyundaie, protože patrně cestovala s přáteli nebo vezla po cestě děti do školky.

Galerie

Komentáře