foto Driversweb.cz

IAA Frankfurt očima Driverswebu – část II, Itálie

Datum článku: 14.9.2011 | Autor textu: Martin Jánský

Druhou část série článků s novinkami z autosalonu si dáme automobilky z Itálie. Perfektní design, drama a emoce, to vše v jednom balení.

Neminuli jste náhodou první várku novinek z Frankfurtu?

 

Autosalon také znamená velký shon, protože automobilky vás programem svých tiskových konferencí ženou přes celé výstaviště od jednoho stánku ke druhému. A když program neznáte, jako já, jste v háji. Areál výstaviště je obrovský a dvakrát ho za den skutečně neoběhnete, takže vám některé novinky jednoduše unikne. Tím se chci omluvit za pár prázdných míst, která na mapě novinek budu mít. Třeba Fiata Pandu nebo nové Ferrari. Je to ostudné, ale stane se.

 

Alfa Romeo

Nejvíc nás samozřejmě zajímala Alfa 4C, o které už víte také prakticky všechno. Co jsme před autosalonem ale nevěděli, je barva nového laku, jímž měla být ozvláštněna. A odpovědí je...

...stříbrná? Docela zklamání, ale na druhou stranu díky ní auto vypadalo jako vybroušené z jednoho kusu hliníku. Křivky působí přímo organicky.

Stříbrná je nejlepší pro kontrolu soudržnosti tvarů, s čímž 4C rozhodně nemá problém, dokáže uchvátit i tak. Jen mám takový pocit, že nastupování nebude nejlehčí. Ale společenská hra "nacpi modelku do svého sporťáku" je jedna z mých nejoblíbenějších, rád si ji znovu zahraji.

Detaily auta jsou opravdu báječně propracované. Ostatně tak, jak to má u italů být. Pomůže tohle auto Alfě zpátky ke slávě? Věřím, že ano. 4C je hvězda!

 

Ferrari

Dorazili jsme příliš brzy, takže 458 Spider byl ještě přikrytý plachtou a čekal na oficiální odhalení při tiskové konferenci. Nicméně pokud jste někdy viděli 458 Italia, nic moc nového na ní neobjevíte. Ačkoliv vidět tu šikovnou pevnou skládací střechu by bylo zajímavé...

Sluší jí to ale i zakryté. Ferrari se také pochlubilo, že získalo ocenění Engine of the Year. Ten ale nepatří do 599 Fiorano, nýbrž do 458.

Chybět nesmělo ani FF, tedy hot hatch od Ferrari. Elegantní karoserie dobře skrývá nemalé rozměry auta.

O FF se docela rychle přestalo mluvit. Nechtělo by to ještě nějaké testík? Třeba z Napoleon Route? Zkusím jim napsat, docela bych se i obětoval.

 

Lamborghini

Daleko více dramatu ale bylo k vidění na stánku Lamba. Samozřejmě tu byl černý Aventador.

Snad jediné auto, kterému matná černá opravdu sluší. A další, které by člověk vydržel zkoumat celé hodiny.

Na druhé straně byl i bílý Aventador, jenž však vypadá o poznání méně démonicky.

A mezi tím vším velké překvapení.

Překvapení, které přišel odtajnit samotný Stephan Winkelmann, charismatický ředitel Lamborghini.

"Bon Giorno!" Pak už pokračoval naštěstí v angličtině a představil Gallardo LP570-4 Super Trofeo Stradale.

Auto, jehož krása je jednodušší než jeho komplikovaný název. Vskutku důstojné rozloučení s Gallardem, které má na svědomí většinu finančního úspěchu dnešního Lamborghini.

Stephan Winkelmann také oznámil, že skutečně vyrobí Sesto Elemento v omezené serii čítající 20 kusů. Supersportovní bolid s hmotností 999 kg, pohonem všech kol a výkonem 570 koní zrychlí na stovku za 2,5 sekundy, ale pouze na okruhu, protože na silnici ho bezpečnostní regule nepustí. A cenovka vám vžene slzy do očí. Všichni tleskali. Lamborghini ví, jak dělat byznys.

Tak sbohem, Gallardo. Jsem zvědavý, kolik toho bude mít Cabrera společného se Sesto Elemento...

 

Maserati

Kubang byl ještě zahalený závojem tajemna, protože v Itálii nic nedělají před polednem. Jenže já neměl čas se zdržovat, tak jsem aspoň vyfotil tenhle parádní kousek.

Kočka, co? Jo, a stojí vedle MC Stradale, ale to už není tak zajímavé.

 

Bugatti

Automobilka možná je vlastněná němci a sídlí ve Francii, ale díky Ettoremu, jejímu zakladateli, ji beru přeci jen jako italskou. To na vysvětlenou.

Vzhledem k váhání s výrobou sedanu Galibier, který podle ředitele značky ještě není "dost dobrý", aby byl nejlepším sedanem na světě (Bugatti by se nic menšího ani neobtěžovalo vyrábět), má vlastně automobilka v tuto chvíli jen dva modely, z nichž jeden se už nevyrábí.

Tím druhým je Grand Sport, otevřená verze Veyrona. Speciální verze Grand Sport L'or Blanc používá na detailech exteriéru a interiéru porcelán, abyste si mohli sníst svůj kaviár na úrovni. Ale nezkoušejte to při jízdě, díky tisícovce koní by vám určitě napadal do klína.

Na videu jste mohli shlédnout, jak u Bugatti ručně vytvářeli jedinečný dvoubarevný lak.

 

Lancia

To, co provádí Fiat s Lancií, je přímo ostudné. Vzít Chrysler 300C, jen přelepit znáčky a vydávat ho za výrobek italské automobilky je cynismus nejvyššího kalibru. Copak nás všechny mají za idioty?

Stejnou, slabší povahy prominou, "prasárnu" provedli i s MPV Chrysler Voyager, z nějž se stala Lancia... Voyager. Ano, už ani neměnili jméno. Smutný konec slavné značky.

Galerie

Komentáře