foto Driversweb.cz

LEGENDY RALLY – Lancia 037 Rally

Datum článku: 10.1.2011 | Autor textu: Luboš Růžička

V roce 1982 rozhodla Fédération Internationale du Sport Automobile o zavedení nové skupiny B, dějiny automobilových soutěží se začaly ubírat úplně novým směrem a svět motoristického sportu už nikdy neměl být takový, jakým dosud býval.

Koncem sedmdesátých let se po tratích světových erzet proháněly už pomalu šedivějící a tituly ověnčené Fiaty 131 Abarth, sexy svůdné Lancie Stratos, rüsselsheimské Ascony 400 či nezničitelné Escorty RS 1800. Zadkem napřed a s mohutnými „kontra“ si to mezi zástupy diváků šněrovaly rychlostními zkouškami, aniž by tušily, že jim Fédération Internationale du Sport Automobile již odstřihává pomyslný metr. V roce 1979 dala FISA zelenou vozům s pohonem všech kol, tři roky nato rozhodla o přerozdělení tehdejších Group 1 až 4 do nových skupin N, A a B, dějiny automobilových soutěží se začaly ubírat úplně novým směrem a svět motoristického sportu už nikdy neměl být takový, jakým dosud býval.

Světlo světa spatřila monstra, která na soutěžáckých tratích neměla a dodnes nemají obdoby. Lancia 037 Rally, Audi Quattro S2, Peugeot 205 Turbo 16, Lancia Delta S4 – při vyslovení těchto zaklínadel nejednomu pamětníkovi naskočí husí kůže, jiný začne nekontrolovatelně slinit a s úpěnlivým křikem běží do garáže šňupnout si deci vysokooktanového oparu ze zaprášené plechovky. Stovky koní hnaly tyhle kevlarové skořápky kupředu rychlostmi za hranicemi lidského zvládání. Koní v jejich útrobách raketově přibývalo a na startech světových soutěží se za jejich volanty objevovala největší rallyová esa historie. V porovnání s předchozí generací vozů se jejich reakční doba musela zkrátit na polovinu! Divoká a brutální Lancia Delta S4 vystřelila posádku na stokilometrovou metu za 2,3 sekundy. Že to dnes dokáže leckterý supersport? Možná, ale zvládne to na šotolině? Tehdejší Delta S4 s prstem v nose! Jednou takhle léta páně 1986 ji Henri Toivonen protáhl okruhem v Estorilu. Se zajetým časem 1:18,1 by se na startovním roštu Velké ceny Portugalska 1986 postavil na šestou pozici. Od suverénního Ayrtona Senny s monopostem Lotus, který tehdy vybojoval pole position, ho dělilo půl druhé vteřiny. Takovéto srovnání je myslím pro představu o potenciálu těchto bestií dostačující. I Walter Röhrl, tehdejší tovární pilot Audi, přiznal, že člověk je u takovýchto vozů v přemýšlení už příliš pomalý. Obětí neutuchající honby za do té doby mytickými výkony se bohužel stala bezpečnost jezdců i diváků. Nakonec si legendární skupina B po čtyřech letech své existence vykopala vlastní hrob a po tragickém roce 1986 byla navždy zrušena.

V prvním díle ságy o soutěžáckých legendách vás seznámíme s prvorozeným potomkem této nezapomenutelné skupiny – Lancií 037 Rally.

Nově vznikající skupina B měla od počátku jediný cíl, a to stát se „formulí 1“ ve světě rally. Pro automobilku Lancia byl start v této skupině takřka povinností danou prestiží a mateřský koncern Fiat do ní vkládal veškeré své soutěžácké ambice. Italští konstruktérští mistři od Abarthu se v polovině prosince roku 1981 zamykají do svých dílen a kanceláří a dnem i nocí řádí s rýsovacími prkny hnáni touhou automobilky po vítězství. Jejich nová zbraň má být postavena v duchu techniky formule 1 naroubované do rallyového speciálu – s nízkou hmotností, nízko položeným těžištěm a plochou výkonovou křivkou motoru. Od prosincového klapnutí zámků uplyne 182 dní a Lancia 037 Rally poprvé spatřuje záři středomořského slunce. Nástupce úspěšné Lancie Stratos je odhalen 21. dubna 1982 na domácím turínském autosalonu.

Základ italské krásky tvoří příhradový rám z ocelových a chrommolybdenových trubek. Povrchové díly jsou zhotoveny z lehkého (ale hořlavého) kevlaru a svým designem připomíná okruhový speciál Lancia Beta MonteCarlo. Jejím srdcem je celohliníkový šestnáctiventilový čtyřválec Fiat o objemu 1995 ccm, uložený podélně před zadní nápravou. Vzduch jí do plic tlačí Rootsův kompresor Volumex-Abarth s plnicím tlakem nastavitelným od 0,6 do 0,9 bar. O tvorbu směsi se stará dvojitý karburátor Weber, rozvod zajišťuje dvojitý vačkový hřídel v hlavě motoru. Karburátor však zanedlouho vystřídá elektronické vstřikování paliva s bezkontaktním zapalováním Magneti Marelli. Takto vymazlený agregát disponuje výkonem od 255 do 280 koní při 8000 ot/min (v závislosti na plnicím tlaku) a krouticím momentem 334 Nm při 5500 ot/min. Výkon se však přes jednolamelovou hydraulickou spojku Valeo, pětistupňovou manuální bezsynchronní převodovku ZF a diferenciál s omezenou svorností ZF-Abarth přenáší pouze na zadní kola, což je jedna z vynucených obětí položených na pomník uspíšeného vývoje.

Udržet tuhle divokou kočku na silnici má za úkol nezávislé zavěšení kol, vpředu čtyřprvkové a vzadu pětiprvkové lichoběžníkové konstrukce a také kotoučové brzdy od Bremba, vybavené vpředu čtyř- a vzadu dvoupístkovými třmeny. Nezbytnou výbavu doplňují dvě palivové nádrže, z nichž každá pojme sedmdesát litrů. Díky absenci komplikovaného pohonu obou náprav a použitým materiálům šplhá celková hmotnost na pouhých 950 kilogramů.

  

První ostrý start v mistrovství světa si Lancia 037 Rally odbývá v květnu 1982 při slavné Tour de Corse. Stává se prvním soutěžním speciálem, postaveným podle regulí čerstvě vyhlášené skupiny B. Do korsické bitvy nasazuje tovární tým Martini Racing dva speciály, které pilotují Markku Alén a Attilio Bettega. Mezi zástupce pomalu zanikající Group 4 se však po velkých potížích dokáže vklínit pouze Markku Alén a urve alespoň deváté místo. Attilio Bettega nezvládá ve vysoké rychlosti zkrotit divokou Lancii a po čelním nárazu do kamenné zdi dává na rok závodění sbohem. Ve zbytku soutěží světového kalendáře pokračuje Alén v nepřesvědčivých výsledcích a všichni už pomalu očekávají nadcházející sezonu 1983, kdy se ve světovém šampionátu budou objevovat už pouze speciály odpovídající regulím skupin N, A a B.

Ročník 1983 vejde do dějin ve znamení souboje dvou odlišných koncepcí. Lehká a hbitá Lancia využívá zkušeností konstruktérů ze stavby okruhových speciálů a dominuje asfaltovým soutěžím. Na druhé straně barikády číhá robustní Audi Quattro A2 s mohutným přeplňovaným pětiválcem a pohonem obou náprav, které je bezkonkurenční na šotolině či sněhu. Náskok obou rivalů je natolik obrovský, že konkurence nemá sebemenší šanci na úspěch. Nissan 240 RS, Opel Manta 400, Toyota Celica Turbo, Renault 5 Turbo – ti všichni padají za oběť obrovskému technickému náskoku Lancie a Audi. Italové od Opelu přetahují dvojnásobného světového šampiona Waltera Röhrla, za volant třetího vozu se vrací Attilio Bettega a Lancia sbírá jeden triumf za druhým. Na říjnové Rally San Remo navíc představují druhou evoluci své „rakety“ – Lancii 037 Rally EVO2. Díky převrtání agregátu na 2111 ccm z něho ždímají až 325 koní a odtučňovací kúrou „nula sedmatřicítka“ chudne půl metráku. Lancia nakonec díky pěti vyhraným soutěžím vychází z bitvy o pohár značek jako vítěz, když Audi poráží o pouhé dva body. Nešťastným nasazováním jezdců do jednotlivých podniků však přichází o titul mezi jednotlivci, který pro Audi urve Hannu Mikkola.

Sezona 1984 nepřináší zpočátku nic nového. Boj mezi Lancií a ingolstadtskými „čtyřkruháky“ pokračuje – Alén, Bettega, Toivonen, Biasion vs. Röhrl, Mikkola, Blomqvist, Mouton. Na květnové Tour de Corse se představuje nové Audi Quattro Sport a oběma kohoutům navíc přibývá nový soupeř – Peugeot 205 Turbo 16. První ostrý start však ani jednomu nevychází a i další podniky neprobíhají úplně podle jejich představ. Šance se chopí Lancia a vyhoupne se do čela průběžného pořadí šampionátu ve značkách i v jednotlivcích. Slibnou pozici však nakonec neúčastí v posledních podnicích ztratí a zbude na ní „jen“ třetí, páté a šesté místo v hodnocení jednotlivců za suverénními „audinami“.

 

Ani nízká hmotnost a hbitost však nedokáže nahradit pohon všech kol, a tak Lancia už od konce sezony 1984 intenzivně vyvíjí nástupce stárnoucí „nula sedmatřicítky“. Ročník 1985 sice ještě zahájí se starším modelem, hned z prvních výsledků je ale jasné, že konkurence je již mnoho mil vpředu. Piloti se technický handicap snaží vyrovnat obětavostí a jízdou na hraně rizika, což na tradiční Tour de Corse vyústí v tragédii, která na nějaký čas ukončí soutěžní starty továrny Lancia. Attilio Bettega při průjezdu dvou klesajících pravých zatáček ztrácí kontrolu nad svým vozem, vylétává z trati a levým bokem naráží do stromu, který ho na místě usmrtí. Tato událost načas tlumí sportovní aktivity Lancie na minimum, aby smutkem zahalenou 037 Rally nahradila na listopadové RAC Rally nová a ještě divočejší Delta S4. 

 

Technické parametry:

 

Lancia 037 Rally EVO1

Lancia 037 Rally EVO2

první ostrý start

Tour de Corse (květen 1982)

Rally San Remo (říjen 1983)

hmotnost

950 kg

900 kg

objem motoru

1995 ccm

2111 ccm

počet válců/ventilů

4/16

4/16

plnění

přeplňování kompresorem

přeplňování kompresorem

uložení motoru

podélně před zadní nápravou

podélně před zadní nápravou

výkon

255 – 280 koní při 8000 ot/min

310 – 325 koní při 8000 ot/min

výkon/hmotnost

303 koní/tunu

361 koní/tunu

krouticí moment

334 Nm při 5500 ot/min

324 Nm při 5000 ot/min

převodovka

5 st. manuální

5 st. manuální

zavěšení vpředu

čtyřprvkový lichoběžník

čtyřprvkový lichoběžník

zavěšení vzadu

pětiprvkový lichoběžník

pětiprvkový lichoběžník

brzdy vpředu

kotoučové, čtyřpístkové třmeny

kotoučové, čtyřpístkové třmeny

brzdy vzadu

kotoučové, dvoupístkové třmeny

kotoučové, dvoupístkové třmeny

pneu vpředu

Pirelli P7 Corsa 210/50 ZR15

Pirelli P7 Corsa 210/50 ZR15

pneu vzadu

Pirelli P7 Corsa 265/40 ZR18

Pirelli P7 Corsa 265/40 ZR18

objem palivové nádrže

2 x 35 litrů

2 x 35 litrů

Galerie

Komentáře