foto Driversweb.cz

Pikes Peak 2011 – meta 10 minut dosažena!

Datum článku: 28.6.2011 | Autor textu: Martin Jánský

A kdo to asi tak mohl dokázat? Samozřejmě jedině ten nejlepší...

O víkendu se uskutečnil další ročník slavné (na Pikeově vrcholu se závodí již od roku 1916) vrchařské soutěže po americku – Pikes Peak International Hill Climb. Konkurence byla i letos veliká, ale největší boj se čekal od trojice Nobuhiro "Monster" Tajima, Rhys Millen a Jean-Philippe Dayraut, kteří měli k dispozici tu nejlepší techniku v okolí. Nakonec zvítězily zkušenosti, Monster se svým speciálem Suzuki SX4 vylepšil svůj předchozí čas a prolomil bariéru 10 minut s cílovým časem 9:51.278.

Pravda, hodně mu v tom pomohlo, že teď už je většina pokryta asfaltem. V roce 2010 zbývalo prašného okruhu ještě šest mil, letos už to bylo skromných 2,5 míle. Ale upřímně, to nijak nesnižuje kvalitu dosaženého času, Tajimovy výkony za volantem ani práci jeho techniků. Nezbývá než gratulovat a smeknout klobouk.

Rhys Millen se svým prototypem Hyundai, který vypadá jako uprchlík z okruhu v Le Mans, se nakonec musel spokojit s časem 10:09 min.

850 koňová Dacia Duster s Jean-Philippem Dayrautem za volantem dokázala vyšplhat na vrchol za 10:17 min.

Patrně zejména díky asfaltovému přírůstku na trati byla letos prolomena celá řada rekordů, Rod Millen například stanovil rekord pro 2WD auta s Red Bull Hyundaiem Genesis, skupinu historických (RMVR) vyhrál v rekordním čase Keith Davidson s Fordem Falcon 1963, nejrychlejším upraveným veteránem 1970 Chevrolet Camaro Ralpha Murdocka (také rekordní čas), super stock vyhrál Clint Vahsholtz ve Fordu Mustang 2006 (další rekord) a poslední rekord prolomil i Ikuo Hanawa se svým elektrozávoďákem. Všichni očekávají, že příští rok už bude definitivně celá délka trati vyasfaltovaná, takže rekordní rozloučení s šotolinovým Pikes Peak je ideální. Jen nebuďte překvapení, až budeme za rok hlásit další zlepšení všech časů.

Názor Driverswebu: Pikes Peak už nikdy nebude co býval, američeni to zase zpackali a všechno kvůli pitomým turistům. Asi to chce najít jiný kopec a udělat na jeho úbočí šotolinovou zakroucenou trasu, což?

A krátké video jako preview Monsterova útoku na Pikes Peak:

Galerie

Komentáře