foto Driversweb.cz

Renault Koleos – facelift neviditelného auta

Datum článku: 29.6.2011 | Autor textu: Martin Jánský

Dobře si ho prohlédněte, protože je to poprvé a naposledy, co ho vidíte.

Renault odmítl uznat porážku na poli kompaktních SUV a faceliftoval svůj Koleos. Vůbec by nás nepřekvapilo, kdybyste tohle jméno slyšeli poprvé, protože jeho úspěšnost na trhu je reprezentovaná faktem, že jsme za poslední rok viděli na silnicích asi dva. Kusy. Celkem. No, možná to byl jeden a tentýž, to si už přesně nevzpomínáme...

Mistr slepých uliček (Vel Satis, Avantime, tvary druhogeneračního Méganu) neuspěl ani v adaptaci konceptu oblíbného trhem do své vlastní modelové nabídky. U SUV vždy opakujeme, že jde o snadnou cestu, jak zbohatnout, protože zákazníci je prostě milují. Všechno to začalo BMW X5, potom neuvěřitelný úspěch Porsche Cayenne, Touaregu a Q7, o třídu níž Tiguan, Yeti nebo ix35. Těžko najdeme nějaký totální propadák. Ehm, tedy až na Renault. První pokus se jmenoval Scénic RX4 a nemusíte se stydět, pokud si na něj nevzpomínáte, moc jich u nás nejezdilo. My vám ho připomeneme.

V podstatě šlo o docela chytrý nápad, spojení šikovného rodinného auta s lepší průchodností terénem, aby aktivní rodinky mohly vyrazit do přírody. Jenže ono to jaksi nezafungovalo. Oplastování vypadalo nepřístojně, expedičně umístěné náhradní kolo na zadních dveřích spíš překáželo a zvýšená cenovka neodpovídala přidané hodnotě. V jádru hlavně nikdo nepotřeboval, aby jeho scénic jezdil terénem. Renault se z tohoto neúspěchu poučil, ale jen částečně. Vyměnil jméno.

Scénic dostal ještě rodinnější osobnost, Koleos sportovně užitkovou. A další neúspěch. Někdo u Renaultu totiž přehlédl, jak ohavně a naprosto nezajímavě vypadá. Nekonfliktní povaha bez výraznějších charakterových rysů si vybrala svůj díl, celek působí naprosto nepřitažlivě. Koleos nikoho prostě nezajímá. Teď se francouzi pokusili upoutat na Koleos trochu pozornosti a přišli s decentním faceliftem, který ale v podstatě přinesl jen nový přední nárazník, novou čelní masku a nová přední světla. Ano, působí sebevědomeji, ale zbytek je pořád jen "kusem nějakého auta". Půl bodu za snahu?

Renault ale potřebuje designovou revoluci, aby jeho auta zase působila atraktivně a přitažlivě. Krokem správným směrem může být skvěle vypadající, stylový koncept Captur představený letos v Ženevě. Jenže ten je jednak o číslo menší, druhak si na něj minimálně dva roky počkáme.

Zatím nám tu zbývá faceliftovaný Koleos přitažlivý asi jako pytlík mouky. Polohrubé. Na druhou stranu, dealer se vás určitě bude snažit ohromit výbavou zdarma a slevou na financování, jen abyste mu už neutekli ze showroomu. Takže pokud hledáte opravdu výhodnou nabídku, může najednou Koleos nabídnout pomíjivý záblesk smyslu. Jinak ho totiž nedává.

Názor Driverswebu: I když ho koupíte s pořádnou slevou, stejně se vám budeme nejspíš smát...

Galerie

Komentáře