foto Driversweb.cz

Volvo C30 Polestar – sériové výroby se nedočkáme

Datum článku: 29.6.2011 | Autor textu: Martin Jánský

Polestar se ale nevzdává a už osnuje plány na další pořádně ostré Volvo.

400 koňový megahatch s pohonem všech kol s logem Volva na přední masce vzbudil ve světě pořádnou pozornost. Konstrukční cvičení tuningové společnosti Polestar v podobě plně funkčního, překvapivě dobře zpracovaného a zejména ďábelsky rychlého prototypu mělo jednak zapůsobit na širokou automobilovou veřejnost a vzbudit zájem o rychlá Volva, druhak zapůsobit na vrcholové vedení automobilky, pro kterou by Polestar rád navrhoval a vyvíjel ostré modely stejně, jako to dělá AMG pro Mercedes nebo divize M pro BMW.

A Polestar dozajista zapůsobili i na vrcholové manažery Volva, nicméně ne natolik, aby to ostrá C30ka dotáhla na výrobní linku. Švédská automobilka jednoduše nenašla dost lidí ochotných koupit si zběsile rychlý a nebezpečně drahý kapesní hatch, aby na tom neprodělali kalhoty, protože ani po prodeji číňanům se Volvo právě netopí v penězích, aby si mohlo dovolit podobné excentrické výstřelky jen tak pro radost. Na rozdíl od zavedené německé konkurence. Jistou roli v tom jistě sehrál i fakt, že Volvo už nevyrábí platformu S40/V50 s pohonem všech kol, na které tahle zběsilá C30ka, maskovaná nevinným světlince modrým lakem, sedí.

Jenže Polestar jsou zřejmě bandou pořádně tvrdohlavých chlapíků a už přemýšlejí, jaké další sériové Volvo podrobí své zušlechťovací kůře. Co byste řekli na S60/V60 s 500 koňmi pod kapotou? Slyšíme sborové "ANO"? Divili bychom se, kdybyste to videli jinak. Segment nadupaných manažerských sedanů je našlapán skvělými auty od Mercedesu AMG, BMW M nebo Audi RS Quattro. Silná konkurence je tak trochu problém, zároveň však jde o důkaz, že zákazníci tahle auta chtějí a i pro Volvo by se našlo na trhu dost místa.

Ale budou lidé toužit po pekelně rychlém velkém Volvu? Volvo po desetiletí působilo jako symbol klidu a vyrovnanosti, jenže s novou S60/V60 touží švédové zapůsobit i na zákazníky BMW nebo Audi svým sportovním šarmem, k čemuž by ostrý model přisypal pořádnou porci chilli. Nám to dává smysl.

Názor Driverswebu: Najde Volvo dost odvahy přijmout Polestar pod svá křídla a dát jim volnou ruku? Kdyby se jenom přišli zeptat na názor nás...

Galerie

Komentáře