foto Driversweb.cz

Jak vyměnit kolo u auta

Datum článku: 25.2.2022 | Autor textu: Driversweb.cz

Každý z řidičů se určitě někdy dostal do situace, kdy musel vyměnit kolo u auta nebo takzvaně přezout. Může se tak stát během nehody, defektu nebo už jen pokud měníte pneumatiky z letních na zimní či obráceně. Umění výměny kola by tak mělo být samozřejmostí pro každého řidiče. V tomto článku se vám pokusíme celý tento postup přiblížit.

Jen rukama to nepůjde

To zní zcela logicky, určitě budete potřebovat nějaké nářadí a to minimálně:

●      zvedák neboli hever

●      náhradní kolo

●      pákový klíč na uvolnění a utažení šroubů

●      případně nástavce na bezpečnostní šrouby a matice

Pokud se vám stal defekt na cestě, nezapomínejte na výstražný trojúhelník a bezpečnostní vestu. Hodit se vám budou také pracovní rukavice. Pokud je vaše auto nepojízdné nebo třeba nemáte náhradní pneumatiku, budete muset zavolat odtahovou službu.

Pokud však došlo na nejhorší a vaše vozidlo je nepojízdné z důvodu havárie, nejdůležitější je zachovat klid a řídit se běžně známými pokyny.

Pojďme se tedy podívat, jak vyměnit kolo u auta.

 

1. Připravte auto

Zatáhněte ruční brzdu, zároveň by měli všichni cestující opustit vozidlo. Vyjměte rezervní kolo a potřebné nářadí ze zavazadlového prostoru.

2. Umístěte zakládací klíny

Klíny zabraňují rozjetí vozu při zvedání. Umístěte klín na opačné kolo, než je kolo s defektem. Pokud má například vaše levá přední pneumatika defekt, vložte klín za pravé zadní kolo. Pokud je vaše levá zadní pneumatika prázdná, potřebujete klín před pravou přední. Pokud nemáte ve výbavě nebo po ruce klín, cihly nebo velké kameny mohou dělat stejnou práci.

3. Povolte matice kola

Je jednodušší a bezpečnější to udělat, ještě když je auto na zemi. Možná budete muset nejprve vypáčit plastový kryt kola. Otočte klíčem na kole proti směru hodinových ručiček a povolte matice až do bodu, kdy je lze otáčet rukou (pozor – mohou jít těžko povolit). Neodstraňujte je však ještě úplně.

4. Zvedněte auto

Všechna auta mají vyhrazená místa pro zvedání – podívejte se do své příručky, kde se nacházejí. Zaměřte se na umístění zvedáku na stranu vozu, blízko sundávajícího kola. Umístění malé dřevěné desky pod zvedák pomůže udržet auto ve stabilní poloze. Pomalu zvedejte auto, dokud není prasklá pneumatika 10-15 cm nad zemí.

5. Odstraňte prázdnou pneumatiku

Zcela povolte a vyjměte matice kola, poté jemně zatáhněte za pneumatiku směrem k sobě, dokud se neuvolní. Umístěte ji naplocho na zem.

6. Namontujte rezervní kolo

Nasuňte rezervní kolo na vyčnívající šrouby náboje nebo v linii s drážkami pro matice kola. Vyměňte matice kola a dotáhněte je rukou.

7. Spusťte vůz dolů a utáhněte šrouby

Pomocí zvedáku spusťte vůz mírně dolů, aby se rezervní pneumatika dotýkala země. Nyní použijte klíč k úplnému utažení matic kol.

8. Zcela spusťte vůz

Přistavte vůz úplně na zem a sejměte zvedák. Zvažte konečnou kontrolu dotažení matic kol. Uložte zvedák a druhou pneumatiku do zavazadlového prostoru spolu se zbytkem vašeho vybavení.

9. Zkontrolujte tlak v rezervní pneumatice

Pokud jej máte, zkontrolujte si pomocí tlakoměru, zda je rezervní kolo plně nahuštěno. V případě potřeby si opatrně zajeďte na čerpací stanici a použijte tam měřidlo - nanometr. Jestli bude potřeba dohustit pneumatiku na doporučený tlak, podívejte se na pneumatiku, kde je potřebný tlak napsaný – a nebo se podívejte do příručky.

10. Vezměte propíchnutou pneumatiku k opravě

Při první příležitosti navštivte autoservis nebo montéra pneumatik a dejte jim své proražené kolo. Poradí, zda jej opravit nebo vyměnit. Po výměně nového kola asi po 100 kilometrech jízdy znovu zastavte a zkontrolujte dotažení šroubů a tlak v kolech. Nejezděte rezervním kolem déle, než je nezbytně nutné – je určeno pouze pro případ nouze. 

 

Geometrie kola

Velmi důležité je nezapomenout na geometrii kol, která by se měla prověřit alespoň jednou ročně, vhodné je to také po výměně kola. 

https://pixabay.com/cs/photos/zimn%c3%ad-pneumatiky-servis-pneumatik-2861853/

Proč je geometrie kola dobrá?

Kola musí být správně postavena vůči silnici a její rovině. To má vliv na životnost pneumatik a dokonce i na spotřebu.

Zjednodušeně se jedná o kolmost kola k vozovce - kola mohou být buď kolmo, nebo do písmene "A" (záporný odklon), méně často svírají opačný úhel, tedy do "V" (pozitivní odklon). V žádném případě tyto problémy nepodceňujte. Pokud je geometrie náprav špatná, auto táhne při rovné jízdě do strany. Problémy se mohou objevit i při brzdění.

 

Nicméně řízení automobilu je velká zábava a také velmi praktická dovednost, která vám pomůže v různých životních situacích. Při řízení mohou být nervózní hlavně začínající řidiči. Obecně se však dá říci, že k překonání prvotního strachu a nejistoty je nejlepší jezdit a jezdit.

 

Komentáře