foto Driversweb.cz

Mazda CX-5 2,0 SKY-G AWD – nenápadně povedená

Datum článku: 23.1.2013 | Autor textu: Martin Jánský

První kompaktní SUV Mazdy, pojízdná výkladní skříň moderních technologií, zásadní krok automobilky do budoucnosti. CX-5 je pro Mazdu veledůležitý model a podle nadšených prvních testů a zejména utěšeně se hromadících objednávek, které si vynutily navýšení objemu výroby, se zdá, že vše dopadlo skvěle. Jak se bude líbit nám?

Tak, a je to v háji. Bárka se potápí, Titanic jde ke dnu. Poslední bašta ukázkové řidičskosti je dobyta. Stačilo jediné šlápnutí na pedál a okamžitě mě polil ledový pot. Je přeposilovaný! Pedál brzdy v Mazdě je přeposilovaný. Chápete to? Automobilka, která vždy tolik dbala na to, aby se její auta dobře řídila, najednou přijde s přeposilovanými brzdami. Ostuda. Hanba. Konec světa. Rázem mě přešla chuť k životu, natožpak do řízení. Akorát to podtrhlo ten neslavný první dojem – při házení tašky do kufru jsem se hlavou praštil do zámku pátých dveří a za boha nemohu přijít na to, jak se ovládá palubní počítač. Tohle prostě nezačíná dobře. Nicméně to neznamená, že to musí i nedobře skončit. Pokud teď máte pocit, že budu celý článek jen láteřit a kritizovat, jak je Mazda CX-5 špatné auto, mám pro vás překvapení – CX-5 se skutečně povedla!

Kompaktní crossover CX-5 je prvním autem Mazdy vyvinutým podle receptu Skyactiv. Vše se točí kolem zvýšení efektivity – zvýšit účinnost, snížit hmotnost, zlepšit ovladatelnost. Jde o řadu drobných vylepšení, ale procento k procentu dá dohromady citelný rozdíl. Základem je nová platforma široce využívající vysokopevnostní ocel, což zvýšilo tuhost a snížilo hmotnost. S novou manuální převodovkou se teď snáz řadí a dochází v ní k menším ztrátám. Atmosférický dvoulitr má mimo jiné přímé vstřikování a zvýšený kompresní poměr na 14:1, což zlepšuje spotřebu a zvyšuje točivý moment. Díky snížení váhy šasi a celého auta bylo možné také přepracovat podvozek, aby se CX-5 lépe ovládala a lépe jezdila. Rozsah úprav a vylepšení je daleko, daleko širší a jejich výčet a popis by vydal na samostatný článek, v zásadě však nic z toho nepotřebujete vědět. Nejdůležitější totiž je, jak to pocítíte za volantem.

Okamžitě si všimnete motoru. Sametově přede a jemně se vytáčí už od tisíce otáček bez jakýchkoliv cukavých či dunivých protestů. V dvou tisících blikne doporučení k přeřazení, ale když na něj nedbáte, pokračuje svižně dál ke čtyřem tisícům, kde vrcholí 208 Nm krouťáku. Tam motor konečně opravdu ožije a ručka otáčkoměru s radostným vrčením vyletí až k šesti tisícům. Není to tak slastný pocit, abyste motor točili jen pro radost, pokud však budete potřebovat výkon, najdete ho až nahoře. Moderním řidičům zhýčkaným turby bude chybět masivní zátah už od volnoběhu, jenže tohle auto se bez něj docela dobře obejde. CX-5 je totiž o pohodě a snadné ovladatelnosti.

A právě proto jsou brzdy přeposilované. Naštěstí ne tak, abyste proletěli předním sklem pokaždé, když jen zavadíte o pedál, jak je tomu u mnohých konkurentů. V Mazdách na tohle však prostě nejsme zvyklí. Jenže k moderním SUV, která často řídí něžné a křehké ženy, právě tohle patří. A právě to, že jde o SUV, rozmělňuje i další typické znaky Mazdy. Pedály jsou rozmístěné dobře, brzdy se i přes rychlý nástup obstojně dávkují a odezva na plyn je výborná. Jen typický ergonomicky příjemný trojúhelník vzdáleností volant-řadička-ručka má kvůli koncepci kabiny jiné, méně přirozené poměry stran. Řazení je pořád radost, páka klouže v kulise s náznakem mechanické vazby, dráhy jsou relativně krátké a jasně definované. Neřídí se přímo radostně, ale rozhodně dost uspokojivě.

Stejně tak jízdní vlastnosti jsou velmi dobré i přes jisté kompromisy dané koncepcí. Řízení nahrazuje chybějící cit tužším odporem a doplňuje ho přesností, auto hbitě mění směr, dobře kontroluje přenosy váhy a náklony, nemá tendence propadat zoufalé nedotáčivosti, ba dokonce umí po ubrání plynu stočit čumák do zatáčky. V zatáčce je ale mírně nečitelné, ve vzájemné komunikaci se cosi ztrácí, nedochází k propojení. Zase si připadám, že všechno dělám pozdě a tak trochu čekám, co auto provede, než abych byl o krok před ním. Na sportování v pravém slova smyslu to tedy není, jako pohodlné a dobře ovladatelné SUV však CX-5 funguje perfektně.

Perfektní je úplně nová kabina. Nejpřitažlivější je široké použití měkčených plastů, všude jsou nová tlačítka a displeje, které už nevypadají jako z hloubi osmdesátých let, moderní je infotainmentový systém s dotykovou obrazovkou a navigací. Ta je od TomTomu, a přestože je v angličtině, česky aspoň mluví. Skoro to vypadá, že Japonci i v interiérech konečně vstoupili do jedenadvacátého století. Celý interiér je dobře promyšlený – do dveří se vejde 1,5litrová PET lahev, pod loketní opěrkou najdete USB a AUX konektory spolu s 12V zásuvkou, prostřední část zadních sedaček dělených v poměru 40:20:40 jde sklopit a dveře překrývají prahy, abyste se při nastupování a vystupování neumazali. Tady skutečně někdo přemýšlel. Řidičská pozice je přirozená, všude je dost místa, dozadu se pohodlně vejdou i dospělí a kufr má přes 500 litrů. V kabině navíc vládne uvolněná atmosféra, která odrazuje od spěchu a nabádá si jízdu užívat.

Přes počáteční neshody, za které si částečně mohu sám (při nakládání CX-5 jsem stál na obrubníku a ovládání palubního počítače se mi dovedně ukrylo přímo pod levý palec, kde se schovalo mezi tlačítky rádia a telefonu), jsme si s Mazdou CX-5 porozuměli. Líbilo se mi, jak nenuceně jezdí, jak dokáže být klidná a pohodlná. Sympaticky si na nic nehraje. Skyactiv skutečně funguje, protože benzinová CX-5 umí i bez větší snahy jezdit za sedm litrů v průměru, což je na takhle velké auto s atmosférickým dvoulitrem a čtyřkolkou (byť ne permanentní, připojení zádní nápravy zajišťuje mezinápravová spojka Haldex) dost uspokojivá hodnota. Mezi kompaktními SUV prostě patří CX-5 ke špičce. Pokud toužíte po prostorném, praktickém, pohodlném, spolehlivém, úsporném a dobře jezdícím SUV, nezkoumejte konkurenci a jděte si rovnou pro Mazdu CX-5. Vážně je tak dobrá!

Vyzkoušeli jsme i nejsilnější diesel v automatu a vrcholné výbavě - přečtěte si náš TEST!

foto: Jiří Čermák

 

Technické parametry vozidla Mazda CX-5 Sky-G AWD:

Stav vozu/rok výroby

nový/2012

Cena vozu

656 900 Kč

Hmotnost

1 563 kg

Motor

řadový

Plnění motoru

atmosférické

Uložení motoru

vpředu napříč

Počet válců

4

Počet ventilů

16

Palivo

benzin

Objem

1 998 cm3

Výkon

118 kW (160 koní) při 6 000 ot./min.

Výkon/hmotnost

102 koní/t

Točivý moment

208 Nm v 4 000 ot./min.

Zrychlení 0−100 

10,5 s

Max. rychlost  

197 km/h

Počet rychlostí 

6

Převodovka

manuální

Poháněná kola

přední s automatickým připojením zadních kol 

Spotřeba kombinovaná

7,8 l/100 km

Spotřeba ve městě

10,3 l/100 km

Spotřeba mimo město

6,4 l/100 km

Objem palivové nádrže

58 l

Zavěšení přední nápravy

typ McPherson

Zavěšení zadní nápravy

víceprvkové zavěšení

Rozměr pneumatik

225/65 R17

Délka

4 555 mm

Šířka

1 840 mm

Výška

1 710 mm

Rozvor náprav

2 700 mm

Objem zavazadlového prostoru

503 l

 

 

Potěšilo nás: Naštvalo nás:
+ Vkusný design – Přeposilovaný brzdový pedál  
+ Moderní kabina   – Nebyl by přeci jen lepší turbobenzin? 
+ Odlehčovací práce  
+ Dobře se řídí  
+ Praktičnost a promyšlenost    

 

 

 

Mazda CX-5 AWD

2,0 SKY-G (160 koní)  

Hyundai ix35 4x4

2,0i D-CVVT (163 koní)  

Honda CR-V 4WD

2,0 i-VTEC (155 koní)

Volkswagen 4Motion

1,4 TSI (160 koní)  

0-100 10,5 s

197 km/h

6,6 l/100km

0-100 10,7 s

 182 km/h

7,6 l/100km

0-100 10,2 s

190 km/h

7,4 l/100km

0-100 9,4 s

195 km/h

8,3 l/100km

cena: 656 900

cena: 539 990 Kč

(Akční cena)

cena:  624 000 Kč

cena:  708 900 Kč

Galerie

Komentáře