foto Driversweb.cz

Renault Alaskan 2,3 dCi 4x4 – hezčí dvojče

Datum článku: 7.6.2018 | Autor textu: Martin Jánský | Autor fotografií: Jiří Čermák

První pick-up Renaultu staví na osvědčené technice, takže snad ani nemůže zklamat. Není ale odpovědí na otázku, kterou nikdo nepoložil?

Pick-up je přesně ta věc, kterou pochopíte, až když ji k něčemu opravdu potřebujete. Pohodlí osobáku, schopnosti teréňáku a přepravní schopnosti dodávky – proč to nemám už dávno?! Tohle si zjevně uvědomil i Renault a přivedl na svět Alaskana. Nebo si možná jen chtěl vyskládat postupku užitkových aut a pick-up mu v ní chyběl. A aby si to co nejvíc zjednodušil, vydal se cestou nejmenšího odporu – vzal Navaru svého koncernového bráchy a jen jí převlékl kabát.

Což ani tak nevadí při pohledu zvenku, protože i když je jiný pouze čumák, dodává to francouzské verzi Navary trochu civilnějšího šmrncu, který japonskému užitkově orientovanému originálu chybí (mimochodem, Alaskana můžete mít mimochodem pouze jako pětimístný DoubleCab). Alaskan snadno zapadne i mezi osobní Renaulty.

Jenže po nastoupení do kabiny dostanou majitelé a fanoušci Renaultu kulturní šok – změnilo se jen logo na volantu, zbytek je oldschool užitkový Nissan se vším všudy (archaická tlačítka, tvrdé plasty, kompromisní pozice za volantem). Ne, že by to nějak překáželo funkčnosti a ergonomii, která je naprosto bezproblémová, ale Renault v tom fakt nepoznáte.

Na druhou stranu však také dostanete bytelnou konstrukci a prověřenou techniku od odborníka na čtyřkolky, který ji piluje už celé dekády. Bytelný žebřinový rám, pohon zadních kol s připojitelnou přední nápravou a uzamykatelným zadním diferenciálem (za příplatek 17 tisíc), redukce převodovky – to všechno jsou ty správné atributy pravého terénního dříče. Na korbě s ložnou plochou 2,46 m2 (jde elegantně zakrýt uzamykací roletou z široké nabídky příslušenství) navíc uvezete až 1 tunu a na kouli utáhnete až 3,5 tuny.

Alaskana pohání stejně jako Navaru naftový čtyřválec 2,3 s jedním (160 koní) nebo dvěma turby (190 k), a i když by slabší varianta taky určitě stačila, bi-turbo si díky brutálnímu zátahu 450 Nm od 1500 otáček užijete víc a ani s plnou korbou a zapřaženým vlekem nebudete za naprostého loudu. K silnější verzi taky můžete mít automat, který zjednoduší řízení, ale přidá i trochu setrvačnosti.

Alaskan se tak valí silnicí jako tank – sebevědomě, rezolutně a tak trochu neohrabaně. Však na to má taky se svými 5,4 metry na délku a dvěma tunami živé váhy nárok! Vlastně je na tyhle parametry ještě docela obratný, i když mu to trochu kazí pomalé řízení. V každé situaci má dost jistoty a stability, na vysokých pneumatikách si taky užijete dostatek pohodlí (cítit je jen neodpružená hmota velkých kol). Vlastně na pracovní nástroj poskytuje Navara až nebývalý komfort…

Na denní ježdění je to ale samozřejmě pořád kompromis, jakkoliv se vám jízdu bude snažit rozsáhlá komfortní výbava zpříjemnit (elektricky ovládaná sedadla s možností čalounění kůží, parkovací senzory a panoramatický kamerový systém, tempomat, 7palcový dotykový infotainment). Renault navrch přihazuje LED světla, která svítí vážně jako o život. Alaskan je vážně příjemný balíček.

Ale nic si nenalhávejme – Amarok a Ranger jsou pořád hvězdami mezi evropskými pick-upy, za které si však taky slušně připlatíte. To Alaskan má přívětivější ceník, navíc staví na osvědčené technice a nabízí vynikající kombinaci užitné hodnoty a každodenní použitelnosti. Jděte se svézt, možná s překvapením zjistíte, že nutně potřebujete pick-up…

Foto: Jiří Čermák

 

Potěšilo nás: Zklamalo nás:
+ Vynikající užitná hodnota – ...ale konverzi interiéru odflákli   
+ Pohodlný na silnici, nezastavitelný v terénu     
+ Komfort pro každodenní použití  
+ Zvenku vypadá docela dobře...  

Technické parametry vozidla Renault Alaskan 2,3 dCi 4x4:

Základní cena vozu

829 900 Kč

Motor

řadový čtyřválec, bi-turbodiesel

Uložení motoru

vpředu napříč

Objem

2 298 cm3

Výkon

140 kW (190 koní) při 3 750 ot./min.

Točivý moment

450 Nm při 1 500 - 2 500 ot./min.

Hmotnost

2 011 kg

Výkon/hmotnost

94 koní/t

Zrychlení 0−100 km/h

10,8 s

Max. rychlost  

180 km/h

Převodovka

automatická, 6 rychlostí  

Poháněná kola

zadní s připojitelnými předními

Spotřeba kombinovaná

6,9 l/100 km

Objem palivové nádrže

73 l

Zavěšení přední nápravy

dvojité lichoběžníky

Zavěšení zadní nápravy

víceprvkové

Rozměr pneumatik

255/60 R18

Délka

5 399 mm

Šířka

1 850 mm

Výška

1 810 mm

Rozvor náprav

3 150 mm

Max. užitečná hmotnost

949 kg

Galerie

Komentáře