foto Driversweb.cz

Growler E – znovuzrození bájného Jaguaru E-type

Datum článku: 15.3.2011 | Autor textu: Adam Špaček

E-type platí za jedno z nejkrásnějších aut všech dob. Ve Švédsku si řekli, že by bylo fajn si ho připomenout, a tak se zrodil Growler E.

Současná modelová řada Jaguaru znamenala doslova revoluci v designu značky. Jak to u takových revolucí bývá, najdou se jak její příznivci, tak odpůrci. Odpůrcům nového designu na Ženevě svitla naděje s konceptem od Bertone. Jak se ale dalo čekat, koncept zůstane pouze konceptem. Nyní se ovšem představuje neméně zajímavý Growler E. Za jeho zrodem tentokrát nestojí studio Bertone, ale švédské designové studio Vizualtech. Jak může písmenko napovídat, jedná se o reinkarnaci legendárního Jaguaru E-type, jenž letos oslaví 50 let od svého představení v Ženevě.

Retro design Growleru E rozhodně nezapře inspiraci originálem. Growler je pochopitelně nižší a širší a dlouhá příď se splývavou zádí zůstaly věrné originálu. To lze designérům těžko zazlívat, protože ani po 50 ti letech neztrácí nic ze svého původního sex-appealu. Nápodobně zůstala zachována ladná boční linie a charakteristický nádech chladiče. Změn se ovšem dočkaly přední světlomety. Ty původní byly nahrazeny novými dvojitými. Díky tomu Growler trošku připomíná křížence S-typu s původním E-typem. Celek vozu pak doplňují skvostná retro drátěná kola.  

Dárcem orgánů pro Growler E se stal Jaguar XKR. Pod dlouhou kapotou byste tedy nalezli poladěný 5litrový osmiválec o výkonu 600 koní. Ten je se zbytkem techniky usazen v šasi kombinující trubkové rámy karbonový základ. Připočteme-li kompozitní karoserii, dostaneme se na váhu 1550 kg. To slibuje zrychlení pod 4 vteřiny z 0-100 km/h .

Pokud se vám jedinečný Growler E zamlouvá, rozbijte prasátko. Vizualtech se totiž nechal slyšet, že by v případě zájmu mohl posatvit omezené množství vozů. Počítejte ovšem se stejně „jedinečnou“ cenou za hranicí 14 milionů.

Názor Driverswebu: Growler E by stál za hřích. 14 milionů je ale zatraceně drahý hřích a tak asi zůstane pouze sběratelským kouskem.

Galerie

Komentáře