foto Driversweb.cz

Lexus UX250h – navodí atmosféru velkých sourozenců?

Datum článku: 16.2.2020 | Autor textu: Matěj Slepička

Právě sedíte v kanceláři, vedení po vás chce reporty za minulý měsíc, klienti čekají na nové návrhy strategie a vy máte pocit, že už z toho všeho prostě potřebujete vypnout. Něco vám poradím, nechte svou asistentku uvařit delikátní kávu, na které si beztak potrpíte, a začtěte se do následujících několika minut pohody. Pohody s Lexusem.

Každý vypínáme z dnešní digitální výkonnostně uhnané doby jinak, někteří z nás si po práci zajdou na squash, na motokáry, jiní na skleničku, všichni se ale shodneme na tom, že pravidelně potřebujeme relax. Pokyvujete, že po náročném dni v práci by takový wellness bodnul? A co byste na takhle pohodovou relaxační chvilku řekli každý den, jakmile za sebou zaklapnete dveře svého auta? 

 

Vítejte ve světě Lexusu. V místě, které má jen jediný úkol – zahalit vás prvotřídními materiály a tichem. Všichni víme, že ve velkých sedanech a SUV tohle kouzlo funguje skvěle, ale jak se automobilce podařilo vetknout relaxační atmosféru do něčeho, co stojí na podvozkové platformě Toyoty CH-R? To se hned dozvíte.

I přes společnou platformu je mezi Toyotou CH-R a Lexusem UX propastnější rozdíl, než by se mohlo zdát. UX hraje samozřejmě na výrazně luxusnější notu, což poznáte hned po zavření dveří, které zaklapnou s tlumeným žuchnutím a po zavření oken se zpomaleným dojezdem do krajních poloh. V podstatě se dá říct, že kdybyste o příbuznosti platformy nevěděli, jen těžko byste za auty hledali stejný základ. 

Kromě perfektně zpracovaného, odhlučněného a ozvučeného interiéru oproti CH-R dostanete i silnější pohon 250h, který autu dodá tu správnou samozřejmost v pohybu. V případě Corolly tenhle hybridní pohon Toyota označuje dokonce za sportovní. Tak daleko bych určitě nezacházel, převodovka CVT jej pořád značně otupuje, nicméně tenhle 2.0l dopovaný elektrickým proudem se umí příjemně opřít o točivý moment i v nízkých otáčkách, což vytváří tichý a svižný zátah pro většinu každodenních situací. 

 

UX250h má tedy přesně to, co tolik chybí většímu sourozenci Lexusu NX300h, a to je samozřejmost v pohybu. Přestože jízda v Lexusech je tím příjemnější, čím plynuleji a pohodověji jedete, je přesto nepříjemné, když působí motor auta zadýchaně, čemuž se u NX300h bohužel nedá vyhnout.

Přesně pro to považuji UX250h za komplexnější auto, jakkoliv je uvnitř jeho praktičnost znatelně omezenější. Pokud ale upřednostňujete spíše praktičnost využití auta, tak tento pohled můžete vnímat přesně obráceně, největší slabinou UX je totiž zavazadlový prostor, který je zkrátka poloviční než byste u takového auta čekali. Na vině je určitě elektromotor vzadu, který oproti CH-R zvyšuje podlahu v kufru, nicméně ani v konfiguraci s předním pohonem nenabídne více než využití prostoru pro rezervu pod podlahou kufru.

Osobně bych ve velikosti kufru neshledal zásadní problém a upřednostnil bych kompaktní rozměry auta, nižší spotřebu a hbitější projev oproti většímu, přesto cenově nedalekému NX. Pokud máte stejný pohled, tak nedostatky kufru určitě snadno vyřešíte zakoupením a občasným použitím střešního boxu z originálního příslušenství.

 

Upřednostnění UX z rodiny Lexus navíc přinese ten modernější hybridní pohon, který dokáže překvapapit i spotřebou paliva. Nejníže jsem se v městském i okreskovém režimu dostal k hranici 3,5 l/100 km, což je hodnota, která samozřejmě vyžaduje plné soustředění a ideální počasí. Je totiž potřeba počítat s tím, že v zimním počasí spalovací motor často startuje i kvůli tomu, aby vlastně sám sebe ohřál. V takových podmínkách na krátkých přesunech počítejte spíše s číslem 5,5 l/100 km, což je i hodnota, za kterou jste schopni cestovat na dálničních rychlostních limitech. Jen pro srovnání, větší NX300h si v tu chvíli řekne klidně o 3–4 l/100 km více.

Za celou dobu testu mě na něm rozčilovala jen jedna věc a tou je upískané čtení dopravních značek. To vás akusticky upozorňuje na okamžiky, ve kterých překračujete povolenou rychlost. Pokud si teď říkáte, že je to vlastně v principu správně, tak bych s vámi i souhlasil, pokud by systém pracoval ve 100% kvalitě. Občas se ale stane, že jste akusticky upozorňování na značku 30, ale na místě je 80, anebo jste například v úseku, kde omezení ruší křižovatka. Chtělo by to jednoduše deaktivaci systému někde po ruce, ale tu najdete jen v palubním menu a ještě k tomu dostupném jen po zastavení. 

Lexus UX mile překvapil tím, že tento entry model Lexusu je zároveň i plnohodnotnou vstupenkou do prémiového světa pohody a klidu. Jedinou zásadní nevýhodou pro rodinné využití auta se stává velikost kufru, která si vyžádá častější montáž střešního boxu. 

Text & Foto: Matěj Slepička

 

Technické parametry vozidla Lexus UX250h 2WD Comfort:

Základní cena vozu

859 000 Kč (akční cena)

Motor

1x řadový čtyřválec

1x elektromotr

Uložení motoru

benzinový motor vpředu napříč,

elektromotor vpředu

Objem

1 987 cm3

Výkon soustavy

145 kW (184 koní) při 6 000 ot./min.

Točivý moment

180 Nm od 4 400 - 5 200 ot./min.

+202 Nm EV

Hmotnost

1 695 kg

Výkon/hmotnost

108 koní/t

Zrychlení 0−100 km/h

8.5 s

Max. rychlost  

178 km/h

Převodovka

Automatická, e-CVT

Poháněná kola

přední

Spotřeba kombinovaná

4.4 l/100 km

Objem palivové nádrže

43 l

Zavěšení přední nápravy

McPherson

Zavěšení zadní nápravy

víceprvková

Rozměr pneumatik

225/65 R17

Délka

4 495 mm

Šířka

1 840 mm

Výška

1 520 mm

Rozvor náprav

2 640 mm

Objem zavazadlového prostoru 

320 l

 

Potěšilo nás: Zklamalo nás:
+ působí vyjímečně – čtení dopravních značek nejde vypnout za jízdy a po nastartování se vždy opakovaně spustí
+ nadčasový design – velikost zavazadlového prostoru někdo může vnímat jako zásadní nedostatek
+ kvalita materiálů – vestavěná navigace nedělá dobrou image

 

Galerie

Komentáře