foto Driversweb.cz

Speciální edice Jaguar XKR 75

Datum článku: 25.6.2010 | Autor textu: Adam Špaček

Společnost Jaguar slaví letos 75. narozeniny a rozhodla se je oslavit speciální edicí Jaguaru XKR.

Nejrychlejší vůz z nabídky Jaguaru byl tedy patřičně upraven. Pod kapotou se dočkal zvýšení výkonu na 523 koní a 655 Nm točivého momentu. To je oproti standardní verzi o 20 koní více, a projevilo se to i na dynamice vozu. Hranici 100 km/h zdolá za 4,4 s, tedy o dvě desetiny rychleji než klasické XKR. V akceleraci bude pokračovat až do rychlosti 280 km/h, kde vás zastaví elektronický omezovač. Motor se také dočkal nového, sportovněji znějícího výfuku.

Úpravy ovšem nezůstaly pouze u motoru. Podvozek byl naladěn tak, aby si s dodatečným výkonem poradil a zároveň působil sportovnějším dojmem. Najdeme tam tedy tužší tlumiče a tvrdší pružiny, vepředu je XKR 75 o 15 mm a vzadu o 10 mm nižší. Patřičně upraven byl také elektronický systém Active Dynamics. Pod výsledným doladěním vozu je podepsána společnost RSR, která s Jaguarem spolupracuje v oblasti automobilových závodů.

Aby se Jaguar XKR 75 odlišil od standardních modelů, byl lehce pozměněn i exteriér vozu. Můžete si všimnout širších prahů, většího zadního spoileru, nového zadního difuzoru a předního lakovaného splitteru. Tyto úpravy by měly zajistit stabilitu ve vyšších rychlostech. Výkon budou na silnici přenášet 20palcové ráfky Vortex. Jaguar prohlásil, že: „… provedené změny nijak neublížily komfortu XKR...", ale vzhledem k 20palcovým ráfkům a sníženému tužšímu podvozku to bereme s rezervou.

Jaguar XKR 75 bude představen 2. července na festivalu rychlosti v Goodwoodu. Cena by měla začínat ve Velké Británii na 2 650 500 korun a vyrobeno bude pouze, jak již název napovídá, 75 vozů.

Pro srovnání přidáváme i fotografie Jaguaru XKR-S.

Galerie

Komentáře