foto Driversweb.cz

Honda CB500X – endurová kúra

Datum článku: 14.8.2019 | Autor textu: Richard Langmajer

Trh s motorkami pro A2 posledních pár let jen kvete. I proto Honda vyslyšela svoje zákazníky a cestovně endurové variaci na svoji pětistovku udělala pořádný update. Pojďme se podívat jak CB500X prospěla endurová kúra.

Už je to pár let, co jsme si polepšili z 25 na 35 kW u řidičáku A2, ale opravdový boom zažíváme až poslední dobou. Výrobci jako by uviděli více potenciálu v už velmi dostačujícím výkonu 35 kW a rozšiřují svá portfolia o čistě A2 modely, ne jen o „uškrcené“ varianty výkonnějších modelů. Vidina potencionálního budoucího zákazníka pro vetší modely se nedá ignorovat a proto i výrobci jako BMW nabízí samostatný A2 model. V případě Hondy tu máme hned čtyři různé stroje. Sportovní CB500R, nahaté CB500F, malý chopper CMX500 Rebel a právě cestovní enduro CB500X.

 

Ač vlastně CB500X nemá úplně přímého konkurenta a prodává se velmi dobře, tak i přesto se Honda rozhodla vyslyšet hlasy svých zákazníků a vyjít jim vstříc řadou vylepšení pro modelový rok 2019. Největší výtkou byl fakt, že podvozkově bylo X totožné s CB500R, což když něco prezentujete jako enduro nedávalo úplně smysl. Proto přední sedmnácti palcové kolo bylo nahrazeno devatenácti palcovým a zvýšeny zdvihy podvozku. Vepředu o 10 a vzadu o 17 milimetrů, plus se zvýšil rejd. Kromě snah o více „endurovosti“, proběhly i drobné úpravy na motoru. Lehké změny prodělalo časování, sání a třeba i koncovka výfuku. To vše mělo přispět k trošku výraznějšímu charakteru řadového dvouválce.

Ten je sdílený napříč všemi pětistovkovými modely, ale je vždy lehce upraven blíže k dané kategorii. Je ale třeba říct, že k CB500X se hodí svým charakterem nejvíce. Maximum točivého momentu 43 Nm je v 6500 otáčkách a obecně se motor cítí nejlépe v první polovině spektra otáček. Tam se hezky sbírá už odspodu a ve středu otáček má pořád dost síly. Jakmile začnete ale šplhat do vyšších pater přes nějakých 8000 otáček, tak už má motor trochu utrápený zvuk, začínají se objevovat drobné vibrace a vlastně tam na vás už nic moc nečeká. Ten trošku chybějící vršek mi vadil u CB500R, kde člověk sedne na něco co vypadá jako supersport a čeká, že nahoře přijde ten kopanec a ono nic. Ale u CB500X je to v pořádku a působí to přirozeně.

 

Xko totiž celkově svým charakterem, a hlavně zaměřením toto spektrum výkonu dokonale využije. Krátké zpřevodování dovoluje jet v jednotkách kilometrech za hodinu bez použití spojky a to dává příležitost využít hladký nástup výkonu právě v nízkých otáčkách. To v kombinaci s přátelskou ergonomií dělá motorku velmi snadno ovladatelnou nejen v nízkých rychlostech. Což oceníte jak ve městě při proplétání provozem, tak v terénu. Jasně, těch pár úprav z toho nedělá čistokrevné enduro, ale už se nemusíte bát vyjet mimo silnici.

Tady myslím než podvozek je hlavním limitem obutí. Ale zase si musíme uvědomit, že tahle motorka má být hlavně velmi univerzální. Proto univerzální pneumatiky. Ale teď už máte aspoň možnost dotáhnout vlastnosti trochu víc tím směrem kterým chcete než u předchozí evoluce. Víc offroad? Jasně, stačí jen přezout. Velké cestování? Práskněte na to kufry a můžete jet.

 

V dlouhém cestování CB500X totiž září. A to doslova. LED světlomety fungují doopravdy bezvadně a blinkry se stejnou technologií uvidíte odrážet se na hodně daleko. Ale zpět k cestování ve dne. Sedlo je tvrdší, ale zároveň i tak dost pohodlné. Sedíte klasicky vzpřímeně, takže vaše ruce netrpí. Na displej, který na fotkách vypadá velice leskle, je vidět naprosto perfektně a snadno se čte i v přímém slunci. Jedinou výtkou je nový větrný štítek. Sice nastavitelný, ale ve všech polohách trochu kontraproduktivní. Možná je to mojí výškou 185 cm, ale v žádné poloze jsem se nezbavil otravných turbulencí do spodku helmy.

Takže v dálničních rychlostech jsem si radši poposedl nahoru a nechal do sebe narážet vítr přímo, než si nechat rozvibrovat helmu turbulencemi. V mém případě bych štítek úplně sundal, nebo se kouknul do katalogu po nějakém s odtrhovou hranou nebo prostě jiným designem. Když je řeč o katalogu, tak na náš testovací kousek dopadlo hned několik položek. Kromě kufru, který je tak praktický jako ošklivý (hodně) se nám dostalo i fajn blasterů.

Sice komplet z plastu, ale velice efektivní a nevypadají lacině. Pod nimi pak, vyhřívané rukojeti, které určitě udělají příjemnou službu když zrovna netestujete motorku v 35 stupních. A pak také velice praktický hlavní stojan, který máte spolu se standardním policajtem. To je asi jediná věc, za kterou bych si bez rozmyslu a rád připlatil.

 

Tudíž, při proplétání provozem oceníte snadnou ovladatelnost, dobrý výhled, zátah odspodu, nízkou spotřebu a komfortní nenáročné ovládání. To samé platí pro terén. A při velkém cestování v rozumných rychlostech ani nepocítíte potřebu po větším objemu nebo výkonu, pokud začínáte s ježděním nebo už to máte v hlavě srovnané a nepotřebujete závodit. I když i drobné násilí CB500X zvládá. Jak jsme totiž zvyklý, Honda je hodná. Nemohl jsem si odpustit ji naložit na oblíbených zakroucených okreskách a rychlých přejezdech.

Jasně, není to zábava jako na italském dvouválci s rajcovně znějícím jménem, ale stydět se nebudete. Vygenerovat jdou velmi svižné rychlosti i tempo a motorka vás nechá zajít velmi daleko. Díky nízké hmotnosti a úzké stavbě můžete s motorkou velmi pohotově měnit směr a můžete velmi dlouho ignorovat, že ze sedla se blbě „vystupuje“ do zatáčky a pohupující se podvozek při přehozech. Víte, že to na to není dělané, že byste to neměl dělat, ale když to jde…Prostě vás dříve zastaví morální limity, než limity motorky.

Pořád je to hodná motorka, na které se už musíte hodně snažit abyste se vyklopili. K tomu si přidejte velmi příznivou cenu, konkurenty kteří buď nedosahují takových výkonu, nebo právě už začínají stát „dospělé“ peníze a máte velmi dobrý balíček. Ač A2, tak dostanete dospělou motorku, navíc velmi robustně postavenou a univerzální a nemusíte se bát kompromisů jen kvůli tomu, že to je zařazené do nějaké kategorie.

Text, Foto: Richard Langmajer

 

Technické parametry motocyklu Honda CB500X:

Základní cena vozu

169 900 Kč

Motor

Řadový dvouválec

Objem

471 cm3

Výkon

35 kW (47 koní) při 8 600 ot./min.  

Točivý moment

43 Nm při 6 500 ot./min.

Hmotnost

197 kg

Výkon/hmotnost

238 koní/t

Zrychlení 0−100 km/h

cca 5 s

Max. rychlost

 Cca 180 km/h

Převodovka

6 stupňová manuální   

Spotřeba kombinovaná

3,5 l/100 km

Objem palivové nádrže

17.7 l

Rozměr pneumatik

110/80ZR19M/C

160/60ZR17M/C

Výška sedla

830 mm

Rozvor

 1 445 mm

Světlá výška

1580 mm

Závlek

108 mm

 

 

Galerie

Komentáře