foto Driversweb.cz

Honda HR-V 1.5 i-VTEC – zdání klame

Datum článku: 10.3.2019 | Autor textu: Zbyněk Novák

V 90 letech jste se mohli spolehnout na dvě věci. Že náš hokejový nároďák přiveze nějakou medaili z mistrovství světa a že Honda vyrobí zábavnou atmosféru s převodovkou přesnou jak švýcarské hodinky. Jak je to ale dnes?

Honda HR-V první generace (1998 - 2006)

 

První generace

Zlatá éra Hondy z 90 let pokračovala jedním bizarním autem – Hondou HR-V. Přezdívalo se jí „Joycar“ a jakkoliv zábavně její vizáž působila, velké úspěchy na starém kontinentu bohužel neslavila. Z jednoduchého důvodu: předběhla totiž svou dobu.

Honda HR-V první generace byla v podstatě městské sportovní SUV v době, kdy ještě nikdo ani netušil, co zkratka SUV znamená. Každopádně dneska by vám všichni ti městští fandové SUV, kteří vyžadují vysoký posez i na kancelářské židli, za něco podobného doslova utrhali ruce.

Teď se ale píše rok 2019, segment malých SUV vzkvétá, ulice jsou doslova zaplaveny crossovery a já mám tu čest s omlazeným nástupcem první generace. Využila Honda svoji druhou šanci?

 

Usedlá? Ne tak docela.

Když se postavíte před dnešní Hondu HR-V, budete chvíli přemýšlet, jestli se díváte skutečně na Hondu. Vedle extravagantního Civicu, který zdobí průduchy, nástavce a křídla na každém volném kousku karoserie, působí HR-V poněkud konzervativně. Ale zdání klame.

Už optický paket s matně stříbrnými nástavci prahů a nárazníků auto osvěžuje. Součástí paketu je i křídlo, které působí jako magnet pro oči, kohokoliv, kdo zahlédne záď HR-V. Je to sice pár detailů, ale autu dodávají výrazně mladistvější vizáž.

 

Interiér ve stejném duchu.

Už když sedám za volant poprvé, nemůžu se ubránit přirozenému úsměvu. Stačí se rozhlédnout a hned cítíte nádech designu a ergonomie ze zlaté éry aut jako třeba Hondy S2000. Je samozřejmě doplněný o velký displej infotainmentu. Ten bohužel působí jako několik let starý tablet s prvními androidy, ale pokud neočekáváte propojení na úrovni Apple CarPlay, bude pro vás systém dostatečný.

Naproti tomu je dost povedený dotykový ovládací panel klimatizace. Kromě toho, že vypadá futuristicky, tak se velmi snadno ovládá a netrpí na klasické neduhy dotykového ovládání, kdy se na tlačítka za jízdy nemůžete trefit.

Honda pro mě byla vždycky automobilkou, která spojuje praktičnost se zážitky z řízení. Stačí pevně chytit malý a perfektně padnoucí volant, spustit předloktí na kraťoučkou hlavici řadící páky a hned vás přepadne pocit, že na sobě máte dobře padnoucí šaty. Tady je svět pořád ještě v pořádku. Celé to samozřejmě podtrhují perfektní, přesto na pohled vizuálně nezajímavé sedačky. Však říkám, klasická Honda.

 

VTEC, jak má být.

To očekávání v jízdní projev motoru je samozřejmě hrozně silné, pokud vám ergonomie interiéru takhle perfektně padne. A skutečně v sobě HR-V 1.5i-VTEC tu svou jadrnost a jekot zlaté éry pořád ještě má, jen ji důkladně skrývá.

Než vám ten honďácký jekot či typicky přesné a kraťoučké mechanické řazení vyčaruje úsměv na tváři, bude vám nová 1.5 připadat trochu hrubá a neotesaná. Nad 1 500 ot/min už posbírá dostatek zátahu, abyste nemuseli při běžných dopravních situacích stále podřazovat, a když na plynu vytrváte ještě o chvíli déle, pak objevíte, proč se Honda spojuje s heslem „život začíná v 4 000 ot./min“. 130 koní v tu chvíli roztáhne váš úsměv po tváři, protože s 1 245 kg lehkým autem tenhle motor celkem cvičí, autem se rozline řev motoru a ten nepolevuje až do samotného omezovače otáček v 6 500 ot./min.

 

  

Magic Seats

Musím se přiznat, že důkladnému testu jsem nepodrobil prostor na zadních sedačkách a nedokážu tedy říct, jestli by měl být prostor na nohy o centimetr větší. Co ale mé pozornosti neuniklo, jsou geniální Magic Seats – tedy zadní sedačky s možností sklopení do svislé polohy.

Přestože kvůli návratu nádrže zpět pod zadní sedačky ze Civicu tato vymoženost musela zmizet, je fajn, že u HR-V zůstala zachována. Samozřejmě se nejedná o věc, která má dennodenní využití, avšak jednou za čas, až budete potřebovat odvézt kolo, televizi, stolek nebo něco na chatu, uvítáte, že nebudete muset shánět dodávku.

Hondu HR-V si oblíbily starší páry pro svou jednoduchost, vyšší posez a praktičnost. Doba se ale mění a optický paket ve spojení s 1.5 i-VTEC dělá z HR-V auto pro výrazně širší cílovku. A že to Honda myslí s cílením na mladé vážně, ukazuje i uvedení modelu HR-V Sport s motorem  1.5 VTEC Turbo, který bude mít přes 180 koní.

Text: Zbyněk Novák l Foto: Oldřich Burian

 

Technické parametry vozidla Honda HR-V 1,5 i-VTEC:

Základní cena vozu

499 900 Kč

Testovaná verze: 569 900 Kč + 25 000 Robust pack

Motor

řadový čtyřválec

Uložení motoru

vpředu napříč

Objem

1 498 cm3

Výkon

96 kW (130 koní) při 6 600 ot./min.

Točivý moment

155 Nm při 4 600 ot./min.

Hmotnost

1 312 kg

Výkon/hmotnost

99 koní/t

Zrychlení 0−100 km/h

10,2 s

Max. rychlost  

192 km/h

Převodovka

manuální, 6 rychlostí

Poháněná kola

přední

Spotřeba ve městě

7,0 l/100 km

Spotřeba mimo město 

5,0 l/100 km

Spotřeba kombinovaná

6,0 l/100 km

Objem palivové nádrže

50 l

Zavěšení přední nápravy

McPherson

Zavěšení zadní nápravy

vlečená ramena

Rozměr pneumatik

215/55 R17

Délka

4 334 mm

Šířka

1 772 mm

Výška

1 605 mm

Rozvor náprav

2 610 mm

Objem zavazadlového prostoru 

470 l

Potěšilo nás: Zklamalo nás:
+ motor s převodovkou – infotainment
+ příjemný vzhled a interiér  
+ požitek z jízdy  
+ Magic Seats  

 

Galerie

Komentáře